Pārcietinātais SCRUM

Posted

Latvija sāk piepildīties ar SCRUM Master, ar PMI-ACP sertificētajiem, un citiem sertificētajiem Agile guru, kas kopumā ir laba zīme. Mūsu mazā Latvijas IT pasaule Agile metodi no līksmas ballītes, kur neviens neko nedokumentē, beidzot ir gatava uzskatīt par metodi, kas ļauj izstrādāt un piegādāt liela apjoma projektus.

Bet liekas, ka mēs nonākam citā grāvī. Panikā no tā, ka SCRUM projekti pie mums parasti beidzas ar programmēšanas haosu, daudzi jaunie projekta vadītāji sāk uzskatīt, ka metode ir tik neelastīga, ka to vienkārši nav iespējams ieviest.

Burtiski pāris dienas atpakaļ runāju ar visnotaļ respektētu un zinošu Projekta vadītāju, kas parasti saprot lietas, par nelielu – 4 mēnešus garu projektu. Viņš no sirds bija pārliecināts, ka SCRUM šajā projektā ir neieviešams. Kāpēc? Tāpēc, ka metode skaidri pasaka iterāciju 30 dienas un rutīnu ieviešana aizņems vairāk laika. Un nav pieļaujamas nekādas atkāpes no grāmatas, jo tad tas vairs nebūs SCRUM…

Kā lai es viņam pasaku, ka jā… un vienlaikus nē…

Jā, jo es par to runāju Agile konferencē šeit: https://www.youtube.com/watch?v=0yldwsXfk-4

Jā, jo SCRUM ir noslēgta un pabeigta sistēma. Izraujot no konteksta nepareizu detaļu, vai darot tikai dažas lietas sistēma sabrūk. Nav SCRUM, bet ir haoss.

Bet arī Nē.

Nē, jo SCRUM mugurkauls ir būtiski papildinājies kopš 2005. gada, kad es ar to sāku strādāt.

Piemēram, sākumā metodei bija tikai “iterācijas backlog”, jo SCRUM sākotnēji tika izmantots T/M (time-matherial) veida līgumiem. Toreiz es ieviesu savu loģisku struktūru “Produkta darbu saraksts. Man bija F/P (fixed price) līgumi un man vajadzēja fiksēto naudu un fiksētos darbus “izsmērēt” pa pieejamo laiku. Pāris gadus vēlāk tas kļuva par SCRUM mugurkaula sastāvdaļu, un tagad tas ir tur.

Būtiskā lieta ir nevis tas, cik ļoti tu copy-paste izmanto metodes, bet cik ļoti tas, ko tu dari, veido integrētu kontroles sistēmu. Un SCRUM ir labs ar to, ka tas iedod ļoti konkrētu ietvaru darbu plānošanai visa projekta ietvaros, un darbu izpildes kontrolei līdz konkrēta cilvēka konkrētas dienas darbiem. Neviens cits IKT izstrādes ietvars nenodrošina tik ļoti precīzu kontroles mehānismu, tāpēc jau arī ar SCRUM ir tik ļoti labi iespējams piegādāt laikā, ja to pareizi izmanto.

Ko ar To visu es gribu pateikt?

SCRUM ir ļoti spēcīga un specifiska Informācijas sistēmu piegādes metode.

Domāju, ka nākamo 5-10 gadu laikā visi IT izstrādātāji pamazām pāries uz šo metodi, vai arī izmirs. Metode ir pietiekoši spēcīga, integrēta, lai to paņemtu no grāmatas un 1:1 ieviestu vairumā no projektiem. Jebkurš, kas to pamēģinās reālu SCRUM – vienkārši nespēs darīt pa vecam.

BET – SCRUM nav ikona, bet sistēma. Sistēma ir jāpielāgo videi, kurā tā tiek ieviesta. Pielāgošana var prasīt permanentas vai īslaicīgas, bet novirzes, kas ar laiku mazināsies.

Arī 4 mēnešu projektā, arī komandā, kas nekad to nav darījusi, var perfekti ieviest SCRUM procesus un viss strādās. Tikai saprotiet, kas ir kontroles sistēma un kā tā veido noslēgtu universu. Pārējais notiks pats no sevis.