Ja ārsti vadītu lidmašīnas…

Pievienots

…tad debesīs nebūtu nevienas. Tas ir skarbs (ne mans) salīdzinājums par kļūdām medicīnā.

Tiek lēsts, ka 10-15% gadījumos ārstējošais personāls mēdz neuzklausīt pacientu. Ir statistika, ka daudzas slimības netiek diagnosticētas vai pareizi ārstētas vairāk nekā 60% gadījumos. Piemēram, aritmija vai gurna kaula plīsums. Arī seksuāli transmisīvās slimības.

Domāju, ka stipri nekļūdīšos, ja teikšu, ka katram ir kāds tuvs cilvēks, kura ārstēšanā ir pieļautas nopietnas kļūdas, kā rezultātā cilvēks ir miris vai saņēmis nepareizu aprūpi.

Šis raksts neattiecas uz tiem mediķiem, kas dien-dienā glābj citu, arī manu, dzīvību, izmantojot visu savu intuīciju, savas zināšanas, atjautību un visu pārējo, ko spēj dot individuāls prāts.

Veiksme/dzīvība balstās uz konkrētu cilvēku, kuru mēs parasti nezinām. Ja paveicās, mēs dzīvosim; ja paveicas mazāk, kļūsim invalīdi… bet ja nepaveicas nemaz – nebūs to kam celt iebildumus. Respektīvi pastāv duāla pasaule veselības aprūpē, kas tikai daļēji ir atkarīga no tā, cik pacientam pieder naudas vai sakaru. Rezultātu nosaka kombinācija no kaites un konkrētā ārsta prasmes to atpazīt.

Atslēgas vārds ir INFORMĀCIJA, kuras esamība vai trūkums nosaka tos vai citus lēmumus, ko pieņem ārsts vai pacients. E-veselības programma gan pie mums, gan Eiropā ir tēmēta uz to, lai sasniegtu šo mērķi. Cita lieta, ka manuprāt Latvijā mēs sākam darīt lietas, kas nemaz nav pareizas.